Přeskočit na obsah

Bosna 2022

Když jsme před třemi lety začínali spřádat plány na orientační rallye Call of South, netušili jsme, že nám pandemie umožní ji uspořádat až v červenci 2022, o dva roky později, než bylo původně v plánu. Kromě toho data konání se ale podařilo všechno ostatní, s čím jsme do Bosny a Hercegoviny vyráželi.

Vybrali jsme si ji, protože to je opravdu krásná země, a také běžnými turisty nepříliš oblíbená. Moře tu moc není, ale o to víc je nádherných hor, jezer, řek, vodopádů – a štěrkových cestiček mezi nimi, po nichž můžete jezdit autem. Ba leckdy musíte – do místa našeho bivaku u Šatorského jezera nic jiného nevede.

Na 17 posádek, které se podniku Call of South 2022 účastnily, čekaly dvě dvoudenní a jedna jednodenní etapa v divočině podél západní hranice Bosny. Místa, na která je orientační soutěž vedla, byla leckdy opravdu blízko hranici do Chorvatska, a ostatně ani Bosansko Grahovo, nejbližší městečko Šatorskému jezeru, k ní nemělo daleko. Někteří toho tedy v jednom ze dvou volných dnů využili a zajeli si do Chorvatska k moři.

V rámci etap se účastníci podívali např. k vodopádům v národním parku Una, na bývalou vojenskou základnu na hoře Velika Klekovača, do proslulého Mostaru nebo k vesnici Stipanjiči, kde stojí pomník třem padlým českým vojákům. U monumentu pplk. in memoriam Jaromíru Nasavrckému, mjr. in memoriam Rostislavu Samcovi a mjr. in memoriam Bohumilovi Vávrů, kteří zde zahynuli v říjnu 1998 při pádu vrtulníku, účastníci položili květiny, stejně jako u pomníku ppor. in memoriam Ivana Zapadla v Bosanské Krupě, který v červenci 2001 zemřel při zneškodňování minometného granátu.

Kromě poznávání měli účastníci za úkol také zanechat Bosnu hezčí, než jak do ní přijeli. Vzletně řečeno to znamenalo v rámci možností uklidit trochu odpadu, který je v této zemi až neuvěřitelně všudypřítomný. Hromádku odpadků klidně najdete i v lese daleko od jakékoliv pěšiny, a třebaže si neděláme iluze, že jsme vyřešili bosenský odpadkový problém, troufneme si říci, že je místní příroda po našem odjezdu o malou trošku čistší.

A místní drobní podnikatelé o malou trošku bohatší. Co by to totiž bylo za výlet, kdybychom neochutnali místní kuchyni, kávu z džezvy s baklavou v některém ze stovek kaffe-barů či ještě teplý a naprosto skvělý burek z nenápadného bufetu u silnice.

Ze sedmnácti posádek do cíle nakonec dojelo jen šestnáct – a i některé z nich měly namále. Jedné se odporoučel domeček termostatu, jiné auto záhadně vařilo už cestou do Bosny a defektů pneumatik bylo na místních kamenitých cestách taky pár.

Call of South, stejně jako celý spolek South Bohemia Cars Club, podporuje Spolek Vlčí máky, který se stará o veterány nejen české armády, ale i policistů, hasičů a záchranářů, kteří se dostanou do těžké situace. Proto ze startovného každé posádky putuje určitá částka darem právě na konto Spolku Vlčí máky.

Kromě toho jsme nechali vyrobit unikátní černé tričko s motivem Call of South, které v cíli vstoupilo do dražby s jediným účelem – přidat „mákům“ co nejvíc peněz. Výsledná částka je 13 305 korun, které u příležitosti Dne válečných veteránů 11. listopadu Spolek Vlčí máky obdržel.

Orientační podnik Call of South se pojede i v roce 2023, a to v termínu 1.–9. července. Stejně jako letos bude mít formu orientační rallye se dvěma dvoudenními etapami a jednou jednodenní, náročnější etapou, mezi kterými budou volné dny. Přihlásit se můžete zde.