Přeskočit na obsah

Bosna 2022

O ZÁVODĚ

Člověk může celý rok chodit do práce a kus svého výdělku zjara odevzdat cestovní kanceláři, která ho v létě odveze vyvalit se na pláž, kde bude ještě větší horko, než doma. Anebo můžete za podobně velký kus výdělku projet Bosnu a Hercegovinu. My volíme tu druhou možnost – a chceme vás vzít s sebou. Protože to bude stát za každou utracenou korunu, umaštěné ruce, a zaprášené čelo.

Call of South je orientační setinová rallye skrz jednu z nejmladších zemí v Evropě. Zemi, která má smůlu s mořem – dlouhými kilometry své hranice je mu blízko, ale dotýká se ho jen dvaceti z nich, a která si velmi dobře pamatuje svou poslední válku, protože tam skončila před patnácti, ne před pětasedmdesáti lety, jako u nás. Protože si právě klidu, který máme v naší domovině, vážíme, má Call of South i svou dobročinou stránku.

Co vás čeká?

Ať už zvolíte jakoukoli organizaci, získáte mimo spousty nálepek také náročných, ale luxusních devět dní, které vám žádná cestovka nenabídne. Procestujeme Bosnu křížem krážem, cestou i necestou, přírodou i civilizací, prostě všudy, kudy je to v Bosně zajímavé. A že takových míst není málo. Hlavní věc, okolo které se to celé točí je dojet do cíle etapy ve stanovený čas s co nejmenším nájezdem kilometrů – Call of South je orientační setinová rallye, jinak též rallye pravidelnosti. V takovém podniku se hodnotí to, že se do cíle dostanete v co nejpřesnějším čase. To neznamená co nejrychleji, nýbrž co nejblíže k času stanovenému v roadbooku.

S předstihem přijedete na souřadnice které od nás dostanete, kde objevíte hlavní bivak – místo, které se vám na následujících osm dní stane domovem. Bivak bude hlídaný a vy tak můžete v poklidu a jen s nejnutnějším vybavením vyrazit do jednotlivých etap. Během celého podniku na vás čekají tři etapy. Dvě dvoudenní a jednu jednodenní – s poloviční délkou, ale dvojnásobnou náročností. Kromě toho budou dva volné dny. Můžete je využít ke spánku, nebo se můžete podívat po okolí. Slibujeme, že v okolí nebude jen poušť. Anebo můžete opravovat auta.

Druhou stránkou podniku je plnění úkolů. Na určitý časový rámec připadá určitý počet úkolů zaměřených na místní kulturu, obyvatelstvo, místa spojená s válkou či poznání země jako takové. Někdy nám zapíšete info z daného místa, jindy budete muset třeba naštípat místní babičce trochu dříví, nebo jiné nanosit vodu. Občas budete muset ochutnat v restauraci nějakou místní dobrotu. A co jako důkaz? No přeci vyfotit se u toho.

Vyvrcholení dosáhneme během sobotního večera. Dojedeme do cíle, otevřeme si zasloužené pivko, odpočineme si a v neděli vyrazíme zpátky do Česka.

TRASA

O trase vám zatím prozradíme jen to, že povede Bosnou a Hercegovinou po silni… dobře, šotolinových cestách, kde místňáci jezdí dvojkovými golfy (a někteří o tom pějí písně).

Ne, teď vážně. Konkrétní trasu se dozvíte vždy v předvečer začátku jednotlivé etapy. Tehdy dostanete seznam jednotlivých checkpointů, skrze které si trasu musíte vytvořit – a to tak, aby byla co nejkratší.

Pohybovat se budeme při celé západní hranici státu.

HODNOCENÍ

Protože jde o soutěž, nikoliv jen o to “kdo dojede do cíle, vyhrává”, připravili jsme si na vás i bodíky. Hodnotit se bude několik věcí – odchylka od stanovených časů, najeté kilometry, nebo plnění úkolů.

Je to jednoduché – na startu bude každá posádka mít určitý počet bodů. Za odchylku od času se pár bodů odečte, za nesplnění úkolu se odečte dalších pár bodů, za nadbytečné kilometry jakbysmet. Kdo si udrží plný počet, bude mu odměnou věčný život a nehynoucí sláva. Takový ale nikdo nebude, takže komu zůstane nejvíc bodů, vyhrává… ještě nevíme co, ale taky to bude stát za to.

Kdyby se náhodou někdo ve výsledném počtu bodů shodoval, máme jako pomocníka ještě jednu věc, jakousi divokou kartu. Během přejímek na místě ohodnotíme zvlášť originalitu a “nevhodnost” Vašeho auta – čím originálnější a méně vhodné auto, tím více bonusových bodů si k Vám napíšeme. Tohle hodnocení však bude znát jen organizační tým, Vy se ho dozvíte až na konci při vyhlášení.

V historii se vždycky našel – a na řadě míst světa dodnes najde – někdo, kdo vám chce vnutit svůj způsob života tak moc, že k tomu vezme do ruky zbraň a když s ním nebudete souhlasit, klidně vás zastřelí. Ve střední Evropě jsme si tak nějak zvykli na to, že většina z nás nemusí sama bojovat za svou svobodu, protože to za nás udělají jiní. Ti, kteří to umí líp, a strach jim není cizí.

Tihle lidé se zpátky domů někdy vrátí v pořádku, někdy se šrámy fyzickými, někdy s psychickými. Někteří se taky nevrátí vůbec. My jsme vděční, že nasazují krky za to, aby se nám žilo dobře, tak, jak jsme zvyklí, že nasazují krky za naši svobodu. Tak jsme se rozhodli, že jim vzdáme hold, nějak jim pomůžeme, a to prostřednictvím spolku Vlčí máky.