Přeskočit na obsah

BOSNA a hercegovina 2023

O ZÁVODĚ

V roce 2023 proběhne již druhý ročník Call of South – orientační rallye, při které zažijete Bosnu a Hercegovinu netradičním způsobem. Čtete správně. Naším úkolem a ideou celé akce totiž není vám dát balíček souřadnic a nechat vás jezdit bezhlavě sem a tam. Chceme vám Bosnu ukázat v celé její kráse, a to ať stran její úžasné přírody, milých a obětavých lidí či vynikající kuchyně. Call of South je nejen závod, ale tak trochu i zájezd, kde se o váš program od prvního do posledního dne postaráme. 

Pokud tedy ještě nevíte, co s volnem v létě a jste dobrodružné povahy, neváhejte se přihlásit. Zajistíte si tak neopakovatelnou dovolenou, a navíc i přispějete na dobrou věc.

Co vás čeká?

Bosenská města, nejzapadlejší kouty přírody, výborné jídlo i interakce s místními. To vše během tří etap o celkové délce více než tisíce kilometrů. V předvečer každé etapy dostanete roadbook se souřadnicemi jednotlivých bodů. Na některých budete plnit rozličné úkoly, jiné mohou být pouze průjezdní, třeba s pěkným výhledem. Pointa celého závodu spočívá v tom, najet v každé etapě co nejméně kilometrů, zároveň však splnit všechny úkoly a přijet do cíle ve správný čas. Důležité je dodržet všechna pravidla soutěže i místní zákony silničního provozu.

 

Pokud se přihlásíte, dostanete před samotným startem několik informačních e-mailů. V jednom z nich budou i souřadnice našeho bivaku – místo, které se vám na následujících osm dní stane domovem. Bivak bude stále hlídaný částí organizačního týmu a vy tak můžete bez obav a přebytečného vybavení vyrážet do jednotlivých etap.

Etapy budou celkem tři. Dvě dvoudenní a jedna jednodenní. Mezi jednotlivými etapami na vás vždy čeká volný den, který můžete strávit podle sebe, ať už přípravou auta a věcí na další etapu, výletem na další zajímavá místa, či nějakým společným programem. Během dvoudenních etap budete spát na cestě. Bude jen na vás a vašem postupu etapou, zda si vyberete nějaký útulný hotel, pospíte ve stanu u krajnice či pojedete nonstop a budete dohánět zpoždění. Na jednodenní etapu budete vyrážet z bivaku a na ten se budete i vracet. Délka etap je ale nastavena tak, aby se vše dalo stihnout v poklidu.

Druhou stránkou podniku je plnění úkolů. Na daný časový rámec připadá určitý počet úkolů zaměřených na místní kulturu, obyvatelstvo, místa spojená s válkou či poznání země jako takové. Někdy nám zapíšete informaci z daného místa, jindy budete muset třeba naštípat místní babičce trochu dříví, nebo jiné nanosit vodu. Občas budete muset ochutnat v restauraci nějakou místní dobrotu. A co jako důkaz? No přeci vyfotit se u toho.

Na konci třetí etapy vás čeká vyhlášení výsledků, předání cen a zasloužený odpočinek před cestou domů.

TRASA

Stejně jako v prvním ročníku vás čekají kilometry a kilometry silnic, šotolinových cest nebo třeba těžkého terénu. Kudy pojedete, bude záviset jen na vašich rukách a plánovacích schopnostech. A na autě, které si zvolíte, samozřejmě. Takže budete schopni body objet sériovou Fabií nebo nazvedaným Land Cruiserem.

Konkrétní část země se, jak je avizováno výše, dozvíte vždy v předvečer dané etapy. 

Ročník 2023 se pojede při východní hranici státu.

HODNOCENÍ

Pro hodnocení máme tři základní faktory – najeté kilometry, čas strávený v etapě a počet správně splněných úkolů. Nejde tak jen o to, projet všechna místa a dojet do cíle.

Každý tento faktor bude mít určitou váhu, kterou se projeví do výsledků. Kilometrů je potřeba najet co nejméně, a zároveň se do bivaku vrátit v čase určeném na startu etapy. Závod nejedeme na rychlost, ale příliš pozdní příjezd jsme nuceni hodnotit pár trestnými body navíc. No a úkoly je potřeba plnit, případně nám správně zodpovědět naše otázky.

Každá etapa se hodnotí zvlášť a vy dostáváte body dle umístění v nich. Na konci proběhne součet těchto bodů a na tomto základě spočítáme vaše celkové umístění.

Jako bonusový faktor si my, pořadatelé, ještě schováváme takzvanou bonusovou kartu. Tu můžeme udělit v případě shodného počtu bodů po poslední etapě a to dle zhodnocení (ne)vhodnosti a originality vozu dané posádky. 

V historii se vždycky našel – a na řadě míst světa dodnes najde – někdo, kdo vám chce vnutit svůj způsob života tak moc, že k tomu vezme do ruky zbraň a když s ním nebudete souhlasit, klidně vás zastřelí. Ve střední Evropě jsme si tak nějak zvykli na to, že většina z nás nemusí sama bojovat za svou svobodu, protože to za nás udělají jiní. Ti, kteří to umí líp, a strach jim není cizí.

Tihle lidé se zpátky domů někdy vrátí v pořádku, někdy se šrámy fyzickými, někdy s psychickými. Někteří se taky nevrátí vůbec. My jsme vděční, že nasazují krky za to, aby se nám žilo dobře, tak, jak jsme zvyklí, že nasazují krky za naši svobodu. Tak jsme se rozhodli, že jim vzdáme hold, nějak jim pomůžeme, a to prostřednictvím spolku Vlčí máky.