Přeskočit na obsah

Bosna 2024

BOSNA a hercegovina 2024

O ZÁVODĚ

Rok 2024 s sebou přinese třetí ročník orientační rallye Call of South. I při něm vás vezmeme na výlet úžasnou Bosnou a Hercegovinou, a to jako vždy stylem nám vlastním. Zažijete tak místní kulturu, ochutnáte lokální gastronomii a různými způsoby podpoříte místní komunitu. Kromě toho si dosyta užijete i nezapomenutelné přírody či památek. Naše orientační rallye totiž není o bezhlavém ježdění po souřadnicích. Od příjezdu po vyhlášení se náš tým postará o to, abyste odjížděli s nevšedním zážitkem a vzpomínkami na tuto balkánskou zemi.

Koukněte do kalendáře, zapište si v termínu 29.6.-7.7.2024 dovolenou a pak už stačí se jen přihlásit

Co vás čeká?

Tři etapy, dva dny volna, spousta zábavy a poznání. Takto jednoduše by se dalo shrnout co vás na CoS 2024. Ti z vás, kteří by těch informací rádi trochu víc, se mohou začíst do následujících řádků.

Po přihlášení a následném zaplacení startovného se můžete těšit na několik informativních e-mailů. Jejich počet a obsah je zatím ve hvězdách, ale dozvíte se z nich důležité věci. Ti, kteří s námi také jezdí častěji, by vám navíc prozradili, že když už vám bude připadat na první e-mail pozdě, ještě musíte chvíli vydržet. Tyto e-maily budou obsahovat všechny důležité informace. Dozvíte se z nich místo bivaku, čas a datum, kdy tam být, co si vzít s sebou i na koho se můžete obrátit s dalšími dotazy.

 

Jelikož se bivak stane vaším domovem na 8 dní, bude stejně jako v předchozích letech i letos neustále pod dohledem někoho z pořadatelů. Můžete si v něm tak bez starostí nechat rozbalené stany, náhradní sadu pneumatik či zbytečné díly, aby vám na jednotlivých etapách nezabíraly místo.

Etapy na vás čekají tři. Opět budou dvě dvoudenní a jedna jednodenní. Mezi jednotlivými etapami bude vždy volný den, který můžete strávit podle sebe, ať už přípravou auta a věcí na další etapu, výletem na další zajímavá místa či nějakým společným programem. Během dvoudenních etap budete nocovat na cestě. V itineráři pro danou etapu bude vždy uvedeno doporučené nocoviště, avšak bude jen na vás, jaké místo si vyberete – jestli si užijete pohodlí hotelu, nebo to zalomíte ve škarpě vedle auta. Délka etap bude nastavena tak, aby se vše dalo stihnout v poklidu.

V průběhu etap si užijete i plnění úkolů. Na každou etapu jich připadne několik a všechny budou mít za úkol vám přiblížit místní kulturu, seznámit vás s obyvateli, dovést vás na místa spojená s minulostí nebo třeba na krásné výhledy. Někdy nám zapíšete informaci z daného místa, jindy budete muset třeba naštípat místní babičce trochu dříví, nebo jiné nanosit vodu. Občas ochutnáte v restauraci nějakou místní dobrotu. A co nám dovezete jako důkaz, že jste úkol splnili? No přeci fotku.

 

Na konci třetí etapy přijde vyhlášení výsledků, předání cen a zasloužený odpočinek před cestou domů.

TRASA

Jak už je u nás zvykem, čekají vás kilometry a kilometry silnic a šotolinových cest, a kdo bude chtít, může to vzít těžším terénem. Jakou cestu mezi body si naplánujete, bude ovšem na vás. A na autě, které si zvolíte, samozřejmě. Body půjde objet sériovou fabií, upraveným pajerem, nebo třeba na motorce.

 

Co můžeme prozradit už teď, je, že ročník 2024 vás provede severní částí země.

HODNOCENÍ

Pro hodnocení máme tři základní faktory – najeté kilometry, čas strávený v etapě a počet správně splněných úkolů. Nejde tak jen o to, projet všechna místa a dojet do cíle.

Každý tento faktor bude mít určitou váhu, kterou se projeví do výsledků. Kilometrů je potřeba najet co nejméně, a zároveň se do bivaku vrátit v čase určeném na startu etapy. Závod nejedeme na rychlost, ale příliš pozdní příjezd jsme nuceni hodnotit pár trestnými body navíc. No a úkoly je potřeba plnit, případně nám správně zodpovědět otázky.

Každá etapa se hodnotí zvlášť a vy dostáváte body dle umístění v nich. Na konci proběhne součet těchto bodů a na tomto základě spočítáme vaše celkové umístění.

Jako bonusový faktor si my, pořadatelé, ještě schováváme takzvanou bonusovou kartu. Tu můžeme udělit v případě shodného počtu bodů po poslední etapě, a to dle zhodnocení (ne)vhodnosti a originality vozu dané posádky nebo činností dané posádky v průběhu soutěže.


SVOBODA A VETERÁNI

V historii se vždycky našel – a na řadě míst světa dodnes najde – někdo, kdo vám chce vnutit svůj způsob života tak moc, že k tomu vezme do ruky zbraň a když s ním nebudete souhlasit, klidně vás zastřelí. Ve střední Evropě jsme si tak nějak zvykli na to, že většina z nás nemusí sama bojovat za svou svobodu, protože to za nás udělají jiní. Ti, kteří to umí líp, a strach jim není cizí.

Tihle lidé se zpátky domů někdy vrátí v pořádku, někdy se šrámy fyzickými, někdy s psychickými. Někteří se taky nevrátí vůbec. My jsme vděční, že nasazují krky za to, aby se nám žilo dobře, tak, jak jsme zvyklí, že nasazují krky za naši svobodu. Tak jsme se rozhodli, že jim vzdáme hold, nějak jim pomůžeme, a to prostřednictvím spolku Vlčí máky.


Přihlásit se