Přeskočit na obsah

V historii se vždycky našel – a na řadě míst světa dodnes najde – někdo, kdo vám chce vnutit svůj způsob života tak moc, že k tomu vezme do ruky zbraň a když s ním nebudete souhlasit, klidně vás zastřelí. Ve střední Evropě jsme si tak nějak zvykli na to, že většina z nás nemusí sama bojovat za svou svobodu, protože to za nás udělají jiní. Ti, kteří to umí líp, a strach jim není cizí.

Tihle lidé se zpátky domů někdy vrátí v pořádku, někdy se šrámy fyzickými, někdy s psychickými. Někteří se taky nevrátí vůbec. My jsme vděční, že nasazují krky za to, aby se nám žilo dobře, tak, jak jsme zvyklí, že nasazují krky za naši svobodu. Tak jsme se rozhodli, že jim vzdáme hold, nějak jim pomůžeme.

Spolků a organizací, které takovýmto lidem pomáhají, není málo, ale aby měla pomoc smysl, nechtěli jsme ji rozmělňovat. Vybrali jsme si proto jeden – spolek Vlčí máky. Není totiž jen institucí, která rozděluje peníze. Je mnohem spíš komunitou dobrovolníků, kteří poskytují psychologickou, sociální, právní, ale i materiální podporu veteránům nejen české armády, ale složek integrovaného záchranného systému celkově.

V angličtině je pro to obrat „serving those, who serve“, česky „sloužit těm, kdo slouží“, a přesně tak to funguje. Spolek realizuje celou řadu programů všemožného druhu pomoci, včetně třeba podpory při hledání zaměstnání. 

Specifickým druhem podpory je tzv. restart pro veterány, kteří se dostanou opravdu na dno – bez peněz, na ulici, do závislosti. Pomohou jim získat ubytování, zajistí rekvalifikaci a následně i práci. Jinými slovy, postaví je zpátky na nohy poté, co se jim samotným důstojný návrat z aktivní služby do civilního života nepodařil.

Spolek Vlčí máky funguje díky dobrovolnické práci, zisku z e-shopu s produkty s veteránskou symbolikou vlčího máku a sponzorským darům. A právě sponzory se stanete všichni vy, kteří s námi pojedete Call of South. Z registračního poplatku každého účastníka bude určitá částka věnovaná Vlčím mákům. Jednotlivě to může vypadat jako pár korun, ale věříme, že dohromady to dá hezkou sumičku, která pomůže těm, co to potřebují.